Muusikateraapia protsess annab inimesele võimaluse kuulata ja avastada ennast just muusika kaudu. Muusika kutsub meis esile hulgaliselt emotsionaalseid reaktsioone puhtast rõõmust ja elevusest kuni sügava kurbuse ja hirmuni. Protsess on igaühe puhul unikaalne, lähtudes konkreetse inimese problemaatikast ja teraapia eesmärkidest.
Psühhoteraapias kasutatakse muusikat näiteks meeleolude, tunnete esilekutsumiseks, nende mõistmiseks ja vajadusel ka muutmiseks, suhtlemise hõlbustamiseks, eneseteadvuse suurendamiseks ja enesehinnangu parandamiseks, ängistuse vähendamiseks.
Heli laialdasemalt (vibratsioon, muusika, kuulamine, tajumine, tunnetamine) aitab meil saavutada harmoonilist tasakaalu issendas.
Heli väge elava organismi ravimiseks on kasutatud inimkonna aegade algusest saadik (tseremooniad, loitsud, muinasaja kultuurides). N. šamaani trummide abil äratatakse kolmandat silma, et meie vaimsed võimed saaksid avaneda; helikausse ja kellasid on kasutatud erinevates spirituaalsetes praktikates ning inimeste ravis iidsetest aegadest.
Olemas on otsene seos erinevate kehaosade ja nendega resoneerivate konkreetsete helide vahel.
Helide tervendavat jõudu on heaks kiitnud ja tunnustanud ka tänapäeva läänemaail ja meditsiin.
Vibratsioonil põhinev meditsiin toetub ideele, et kõigi haiguste puhul esineb blokeering kanalite tasandil (veenides, arterites, närvides).
Muusikateraapia ja helimassaaž võivad aidata, kui ilmnevad:
- ärevus, ärevushäired
- meeleolulangus, depressioon
- elukriisid
- läbipõlemine
- leinatöö
- suhteprobleemid
- kohanemisraskused
- eneseotsingud
Funktsionaalne muusikateraapia
- autismispektri häired
- aktiivsus- ja tähelepanuhäired
- kõnehäired
- motoorika häired
- taju- ja tunnetuse häired
- keskendumisraskused
- suhtlemisraskused
- emotsionaalsed häired